Prescriptie constructie fara autorizatie

In legislatia actuala, exista un articol de lege care ne informeaza dupa cat timp se prescrie o constructie fara autorizatie. 

Ca sa intelegem de ce lipsa autorizatiei de construire necesara este o fapta nelegala ce poate fi sanctionata, sa aruncam o privire asupra legii. Conform articolului 1 din Legea 50/1991, se pot executa lucrari de constructii numai in baza autorizatiei de construire sau de desfiintare, dupa caz.

Acest lucru inseamna ca orice persoana construieste sau desfiinteaza trebuie sa efectueze lucrarile obtinand autorizatia de la autoritatile competente. Executarea lucrarilor in lipsa ei este o fapta ilegala si poate fi sanctionata conform prevederilor legale. 

Exceptie fac lucrarile de la art.11 din Legea 50/1991 – lucrari ce nu necesita autorizatie de construire, pentru care procedurile pot fi diferite. Inainte sa aflam dupa cat timp se prescrie o constructie fara autorizatie, hai sa intelegem ce inseamna termenul de „prescriptie”. 

dupa cat timp se prescrie o constructie fara autorizatie

Ce inseamna prescriptia unei constructii fara autorizatie?

In contextul de fata, prescriptia se refera la perioada de timp dupa care autoritatile nu mai pot sanctiona cu amenzi lucrarile efectuate fara autorizatie. Termenul de prescriptie a lucrarilor fara autorizatie este stabilit prin lege. 

Dupa cat timp se prescrie o constructie fara autorizatie?

Articolul 31 din Legea 50/1991 hotaraste dupa cat timp se prescrie o constructie fara autorizatie: 

„dreptul de a constata contraventiile și de a aplica amenzile prevazute la art. 26 se prescrie in termen de 3 ani de la data savarsirii faptei”

Cu alte cuvinte, termenul in care autoritatile pot constata contraventiile si pot impune amenzile conform articolului 26. din Legea 50/1991, se limiteaza la 3 ani de la data in care a fost savarsita fapta. 

Ca exemplu, daca ai ridicat o casa fara autorizatia de construire necesara in urma cu 7 ani de zile, atunci lucrarile tale nu mai pot fi amendate conform legii. In schimb, daca ai construit o casa in urma cu un an si nu ai obtinut autorizatia de construire, autoritatile te pot sanctiona conform prevederilor stabilite la art.26 din Legea 50/1991. 

dupa cat timp se prescrie o constructie fara autorizatie

Lucrari fara autorizatie cu termen de prescriptie implinit

Acum ca stii dupa cat timp de prescrie o constructie fara autorizatie te poate interesa si care sunt procedurile de intrare in legalitate cu lucrarile. 

Ce putem face daca avem lucrari fara autorizatie de construire executate, mai vechi de 3 ani? Aici ne referim la situatia in care o lucrare sau o constructie a fost executata fara autorizatia de construire si a trecut perioada de timp specificata in lege pentru aplicarea amenzilor. 

Conform art. 37, alin 6 din Legea 50 / 1991, in cazul lucrarilor executate mai vechi de 3 ani, se poate obtine Certificatul de atestare a edificarii constructiei. Cu ajutorul lui iti poti inscrie dreptul de proprietate in Cartea Funciara. Ca sa obtii Certificatul de edificare si sa faci intrarea in legalitate, constructia trebuie sa respecte cerintele fundamentale aplicabile in constructii si reglementarile de urbanism aprobate in zona. 

Vrei sa obtii Certificatul de atestare a edificarii constructiei si sa faci intrare in legalitate? Citeste mai multe despre cum poti obtine Certificatul de edificare apasand butonul de mai jos

Lucrari fara autorizatie sanctionate si recent efectuate

Pentru lucrarile care nu au indeplinit termenul de prescriptie de 3 ani de la executie, varianta de intrare in legalitate este obtinerea autorizatiei de construire. 

Procedura este cea de eliberare a Certificatului de Urbanism si de obtinere a tuturor documentelor solicitate in certificat. 

Daca vrei sa citesti mai multe despre obtinerea autorizatiei de construire, poti apasa pe butonul de mai jos. 

dupa cat timp se prescrie o constructie fara autorizatie

Iti multumim ca ne-ai acordat atentie si suntem bucurosi ca te-am ajutat sa afli dupa cat timp se prescrie o constructie fara autorizatie. Legile se pot actualiza in timp, de aceea, aceste informatii isi pot pierde in timp valabilitatea. Iti recomandam sa consulti intotdeaua legile si autoritatile competente. 

Daca ai intrebari legate de procedurile de intrare in legalitate, pe noi ne poti contacta la numarul 0733 479 973. 

0 0 Voturi
Rating articol
Aboneaza-te
Notificare
guest
0 Comentarii
Aliniaza feedbackurile
Vezi toate comentariile